Pomůže ti někdo?

12. ledna 2015 v 22:05 | Kiara |  Myšlenky
Ahoj,
nevím jestli už jste někdy na internetu narazili na Sociální experimenty, kdy se pomocí skryté kamery zjišťuje reakce lidí na různé podněty. Výsledky jsou někdy šokující. Ne - jsou spíš smutné. Tak třeba myslíte si, že kdybyste byli dívkou, kterou ve výtahu uráží a napadá přítel, ozval by se někdo? Pomohli by lidé vstát spíše bezdomovci nebo muži v obleku? A co myslíte, když řeknou malým klukům, aby dali facku dívce, udělají to?

Zkuste si na tyhle otázky nejprve odpovědět a pak se podívejte na videa v pokračování článku.


Zachrání mě někdo?


Když jsem to video viděla poprvé, bylo mi hrozně smutno. To by mi jako nikdo nepomohl? Nebo je to prostě jenom depresivní video? Mám vážně strach, že to není jen videem. Našla jsem ještě jedno s podobnou tématikou ( Tady), kde byl výsledek velmi podobný. Dobře, já dokážu pochopit, že křehké staré paní mají strach něco říct, dokážu pochopit, že se lidí bojí, ale to ani o hlavu větší chlap nemůže něco říct? To lidi opravdu dokážou koukat do mobilu, když vedle nich někdo někomu ubližuje.
Je smutné uvědomit si, že lidi raději dělají, že nevidí a neslyší. Možná je to právě netečnost okolí, díky které spousta násilí a zloby dostává šanci.

Já vím, že ta videa mohou být sestříhaná tak, aby působila určitým dojmem, ale i kdyby těch lidí co zareagovali bylo více, jen je neukázali, pořád je tady velká spousta lidí, kteří by vám nepomohli a ani se nijak neozvali.

Děti, předsudky a povrchnost
Někdy to ale není jen o strachu. Je to o tom, jak jsou lidé povrchní. Vypadáš dobře, čistě a uhlazeně? Super, pomůžu ti. Máš tepláky, jsi tlustý, černý nebo nějak divný? Smůla, dělám, že nic nevidím. Jediné, co je alespoň trochu potěšující, že na dítě v nesnázích zareagujou skoro všichni.


V tomto videu se ulicí toulá ztracená, uplakaná holčička - lidi si ji všimnou a zeptají se, co se děje (Aspoň, že tady neotáčejí hlavu opačným směrem) Když se na scéna objeví muž v obleku s tím, že je otec holčičky, jen málo lidí má snahu to nějak ověřovat a i když holčička ani jednou neřekne, že je to její otec, pustí ji s mužem pryč. Když se ale ten stejný muž obleče do teplákovky, lidé začínají být pozornější a vyptávají se holčičky, zda toho muže poznává.

Je až překvapivé, jak moc záleží na vzhledu. Je pravda, že když tam přispěchá slušně vypadající člověk, který nasadí pohled starostlivého otce, těžko vás napadne, že je to nějaký úchyl nebo únosce. Tohle není ani tak o strachu nebo netečnosti, to je prostě o tom, jak určitým vnějším rysům člověka, okamžitě přisoudíme i vlastnosti.

Něco na podobný způsob je i toto video, kde zase zkoumají, jak lidé reaguju, když vidí uklouznout /zakopnout a spadnout muže v obleku a jak, když je tím padajícím bezdomovec. Hádejte ke komu se přímo ženou a kdo se musí zvednout sám?

Tak jo, myslím, že teď je čas na něco pozitivního. Slibované video o klucích, kteří dostali povel "Dej ji facku"

"Why not? Because I'm the man!" :)
Pro mě milým překvapením, byl i tenhle experiment

Pokud vás taková videa zaujala a chtěli byste se kouknout na nějaká další, tak spoustu jich najdete na tomto kanále. Nebo zadejte "Social experiments" na YouTube a podobně a objeví se vám další a další.


Jaký dojem ve vás ta videa vyvolala?
Jak byste se zachovali vy a co vás nejvíc překvapilo?

Kiara
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 M. M. | Web | 14. ledna 2015 v 15:24 | Reagovat

No, to prvé video je dosť nepochopiteľné hlavne z pohľadu mužskej strany. Máš pravdu, muži by nemali takéto veci prehliadať a báť sa, ale mali by zakročiť a pomôcť. Ja neviem, čo by som urobila, pretože by som sa strašne bála aj sama o seba. Takže ťažko povedať.
To video s fackou som videla, a je veľmi pekné a úsmevné. :)
Inak súhlasím, že na vzhľade veľmi záleží, človek si niekedy ani neuvedomuje ako veľmi. A nielen na vzhľade, ale aj na celkom vonkajšom prejave človeka.
Inak, nám vykradli pred rokom auto pred panelákom za bieleho dňa. A mali sme ho tak zaparkované, že stálo pred zastávkou, a na zastávke stáli ľudia. A niekoľko ľudí išlo okolo aj so psom. A nič neurobili. Až kým jeden pán nezavolal policajtov. Dá sa to pochopiť??

2 Klára Klára | Web | 14. ledna 2015 v 19:10 | Reagovat

Skvělý článek, líbí se mi, že se na to díváš z různých úhlů.
Popravdě, tomu prvnímu videu se mi ani nechce věřit. Fakt doufám, že je to dobře sestříhané. Jsem si skoro jistá, že by lidé reagovali! Vždyť... Ji nemůžou jenom tak nechat, ne?
Těžko říct, čemu věřit a čemu ne, taky těžko říct, jak bych se zachovala, ale doufám, že bych nezklamala sama sebe.

3 Sůvě z planety X Sůvě z planety X | Web | 18. ledna 2015 v 18:48 | Reagovat

Moje kámoška má záchvaty. ZAčne chrčet, rozklepe se a omdlý. Může být bez sebe klidně i pár minut. Jednou se jí to stalo v tramvaji a říkala, že cítila, jak do ní jedna babka kopla. A to bys neřekla, že je feťačka, či alkoholička. Nikdo jí nepomohl, jen jí odkopli na stranu. Asi bych se v určitých případech zachovalo "špatně", přeci jen mám pud sebezáchovy, ale musím říci, že už jsem na ulici pomohlo dvěma lidem a to jednomu bezdomovci, kterej krvácel a paní, které vypadla peněženka z kabelky.  TAk snad to mam s karmou dobrý :DDD

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama